NOVÉ ÚSTECKÉ PŘEHLEDY

 

Jseš návštěvník     

Pravidelné rubriky
POZVÁNKA DO KINA
Nepravidelné rubriky
a a

úvodník
program - obsah
linka veřejné důvěry
pozvánka do kina
bylo, je či bude...
primátoři
hvězdné okénko
ledárna
náš tip na výlet
zoo
káráme & chválíme
ústecké hospody
rozhovor
státní vědecká knihovna
činoherní studio
demo recenze
naše soutěž
vaříme s jirkou
kontakty
odkazy

hlavní strana

   MAGNOLIA - Už se vám někdy stalo, že by na vás z nebe pršely (rozuměj padaly) žáby? Ne?! Tak potom se nechejte pozvat na bezmála tříhodinový snímek režiséra P. T. Andersona, vyznamenaný celou řadou prestižních ocenění, vedle čtyř nominací na Oscara, např. Zlatým Medvědem v MFF v Berlíně 2000 a Zlatým glóbem pro nejlepšího herce ve vedl. roli - Toma Cruise. Mimochodem 'Tomík' podruhé za relativně krátkou dobu přesvědčuje, že není pouze 'tím hezounkem a ranařem' z Mission Impossible, ale i dobrým charakterním hercem (vzpomeňme např. Rain Mana). Magnolia vypráví devět příběhů, které se v závěru spojí v jeden a vytvoří tak jeden kompaktní celek, kde každá z postav dojde k svému rozhřešení. I přes uvedenou minutáž se jedná o velmi povedené dílko hrající na divákovy city s nepřeslechnutelným hudebním doprovodem.
   GHOST DOG - CESTA SAMURAJE - 'Král' nezávislých filmařů, Jim Jarmusch, přivádí na plátno novodobého samuraje v podání Foresta Whitakera alias Ghost Doga, který žije s holuby, řídí se samurajskými kodexy a živí se jako nájemný vrah. Velmi 'jemná' podívaná v duchu mafiánské gangsterky, pár litříků krve a jedno pravé westernové odpoledne s kolty proklatě nízko u pasu. Kdo má rád holuby (Mr. John Woo ať se prosím nehlásí), Jima Jarmusche a herectví F. Whitakera nechť vstoupí do sálu.
   THE MILLION DOLLAR HOTEL - Takový Miliónový hotel není opravdu k zahození. Tedy pokud v něm přespává ostříhaná Milla Jovovich, momentálně vyšetřuje Mel Gibson a veškerý provoz zajišťuje Wim Wenders (režie). Miliónový rozhlas zas hraje muziku od U2mana Bona Voxe, který je rovněž autorem provozního řádu (námět a scénář). Miliónový hotel byl poměrně napjatě očekávaný film, a jestli skutečně splnil všechna v něj vkládaná očekávání jen těžko říct. Pravda, hezky se naň kouká, svébytné postavičky hotelu mají své charisma, 'Meloušek Gibsonů' se v hereckém gibsu překonává, hudební doprovod je prostě s sežrání, jenže... tomu jaksi chybí ono kouzlo jiných Wendersových opusů (viz. Nebe nad Berlínem) a větší citová vazba s divákem. Kapánek to zavání komercí a kalkulem ('hurá, natočili film podle Bona!'), na druhou stranu zas potěší nejednu křehkou duši se sklonem k depresím. PS: Všimli jste si, jak si Wenders libuje na střechách?
   EYES WIDE SHUT - V životě i ve filmu manželský pár Tom Cruise a Nicole Kidmanová rozehrávají v dramatu Stanleyho Kubricka (např. 2001-Vesmírná Odyssea) hru o žárlivosti, vášni, sexu, ale za vším tím je mnohem víc. Tajemné pozadí skryté pod rouchou masky a pláště nezná slitování. Je to skutečně hra, nebo opravdová realita konce tisíciletí? 'Pojďme si zašukat,' zazní z úst Nicol jako úplně poslední filmová věta a... asi na tom něco bude.
   X-MEN - aneb: 'Nejsme to, co si myslíte!' X-meni se zrodili z komiksové předlohy, jenže naštěstí od ostatních kreslených kolegů (Blade promine) se opravdu povedli a nejsou jen věrnou filmovou kopií tohoto oblíbeného žánru. Akční 'sci-fáč' pojednává o soužití lidí a mutantů, stranách dobra a zla. Roli profesora Xaviera si střihnul Star Trekovský plešoun Patrick Stewart, ostatní (např. vysunovač břitev, zlodějka životní energie, bouře, 'Mr. Magneťák', 'ropuší jazyk' atd.) jména nic neřeknou, nicméně ve filmu potěší. Nebojte se, X-Men není stupidním akčňákem typu: 'ruka, noha, bum bum, prásk'. Je v něm sice akce tak akorát, zároveň ale uvítáte i jisté poselství a myšlenku. KINO CORSO: 4. - 6. 1.
   CESTA Z MĚSTA - Není v našem periodiku žádným nováčkem, neboť jsme již přinesli reportáž z její premiéry v kině Hraničář, rozhovor s Bárou Nimcovou, L. Skořepovou (pravda, téměř nečitelný) a T. Hanákem, ovšem nic o filmu samotném. Ten skýtá bezpočet vtipných hlášek, skvělé herecké obsazení (+ B. Polívka, E. Holubová, L. Suchařípa atd.), starou partu srandistů ze Sklepa (Šteindler - Vávra - Čtvrtníček) a hlavně slibný příběh. Lyrická komedie o návratu k přírodě režiséra Tomáše Vorla nejenže stojí za návštěvu kina, ale klíďo píďo i za její zopakování. Také někdy 'apgrejdujete, serfujete, sejfujete a mobilujete'? KINO DK CHEMIKŮ: 15. - 16. 1.
PRAVIDLA MOŠTÁRNY - Sedm nominací a dva Oscary® pro filmový přepis stejnojmenného románu spisovatele Johna Irvinga. To byl verdikt poroty při předávání zlatých sošek za rok 1999. Snímek si je však bezpochyby zaslouží, i kdyby měl shrábnout 'Oskárky' všechny. Příběh nás zavede do roku 1943, kdy za oceánem zuří válka a tady v anglickém sirotčinci St. Cloud v Maine se svět řídí trošku jinými pravidly. Tobeyho Maguira zde vychoval Michael Caine (hraje dr. Wilbura) tak trochu k obrazu svému s vizí, že se mladík posléze stane jeho nástupcem. Jenže ten o tom má jaksi jiné představy a tak vyráží poznávat svět, aby se nakonec vrátil tam, kam podle všeho patří. Tragikomedie Lasse Hallströma (mj. Co žere Gilberta Grapea) je stylovým, vtipným, jemným a hezky natočeným retrem s malířsky podmanivou kamerou a výbornými hereckými výkony. BIO U LIBUŠKY: 16. 1., U FRANTIŠKA: 24. 1.
   TANEC V TEMNOTÁCH - Hvězda pop music Björk v hlavní roli filmu Lars von Triera? Je tomu tak, a o tom, že svou roli zvládla Islanďanka na výbornou svědčí i cena z MFF v Cannes. Česká imigrantka Selma miluje americké muzikály, prohlašuje, že je dcerou Oldřicha Nového, přichází o zrak a tvrdě dře na operaci očí pro svého syna. V koprodukčním melodramatu svádí po boku Catherine Deneveue boj s americkou justicí, co chvíli tančí a zpívá, aby nakonec... (neprozradíme). Tanec v temnotách je vskutku silným emocionálně laděným filmem dánského režiséra Triera (mj. Prolomit vlny) a říkat k němu cokoliv, stejně jako k výkonu samotné Björk, nemůže samotnou návštěvu kina nahradit. Ne každý však Tanec v temnotách může pochopit a obdivovat. KINO CORSO: 17. - 18. 1.
   CELA - 'Úchylácká' podívaná pro trochu drsnější nátury, fanoušky herečky Jennifer Lopez, nebo obojí. Takto by se dal v kostce charakterizovat vizuálně vytříbený US psycho-horor-fantasy snímek s velmi bizarními a nechutnými představami, aneb co se honí v mysli masového vraha. Času je málo, skleněná cela, kde je umístěna poslední vrahova obět - mladá žena, se postupně plní vodou a on jediný zná cestu, kudy se vydat k její záchraně. Jenže psychopat mezitím upadl do katatonického stavu a jediná Lopezka může proniknout do jeho mysli. Nechte si chutnat! KINO CORSO: 19. 1., U LIBUŠKY: 23. 1., U FRANTIŠKA: 24. 1.
   CHARLIEHO ANDÍLCI - Jsou tři pěkný baby v podání Cameron Diazové, Drew Barrymoreové a Lucy Liuové a nemyslete si, že kontakt s nimi je vždy příjemný. Jde totiž o trojici speciálních kung-fu agentek s povolením zabíjet. Návod na dobrý drink: Slijte Jamese Bonda s Mission Impossible, přidejte špetku asijských 'skaráčo' filmů ve videoklipovém balení a s říznou muzikou, promíchejte, zatřepejte a můžete podávat třebas pod značkou Charlieho andílci. Akční filmeček, jakkoliv se může zdát, že půjde o pěknou stylovou slátaninu, má fakt drajv a koule, kde se v rychlém, leckdy zběsile sestříhaném tempu, ani nestačíte zaobírat nicotnou zápletkou, či příběhem. A když už nic, tak je aspoň na co (resp. na koho) koukat. Že nevěříte? KINO CORSO: 26. - 27. 1.

TV KOUTEK - TV KOUTEK
CHABAŘOVICE FEST 7.
NOVÁ BYSTŘÍLNA
Zapomenutý generál Eduard Kadlec
Rozhovor s lékařem
CYKLOTOUR
Roman Holý vzpomíná

Archiv:

 

Emilio Dvořák

Copyright © 2001 KK & UKP'98