NOVÉ ÚSTECKÉ PŘEHLEDY

 

Jseš návštěvník     

Pravidelné rubriky
"Byla to doba plná mejdanů, alkoholu a marihuany," na začátky J.A.R. vzpomíná Roman Holý
Nepravidelné rubriky
a a

úvodník
program - obsah
linka veřejné důvěry
pozvánka do kina
bylo, je či bude...
primátoři
hvězdné okénko
ledárna
náš tip na výlet
zoo
káráme & chválíme
ústecké hospody
rozhovor
státní vědecká knihovna
činoherní studio
demo recenze
naše soutěž
vaříme s jirkou
kontakty
odkazy

hlavní strana

     První dvě alba dnes tak populárních J. A. R., funkymetalrapová "Frtka" (Monitor, 1992) a sadosodafunkové "Mydli to!" (BMG, 1994) k velké radosti mnohých nedávno u Sony Music Bonton vyšla pohromadě v reedici. No a když se Roman Holý s Monkey Business v půlce prosince mihnul Ústím, po tradičně dost dobrém koncertě Doma jsem s ním o pravěku i budoucnosti J. A. R. dal řeč. Ale nejen o tom.
    "Hrozně jsme tenkrát řádili, snažili se lidi provokovat a hudba nás zdaleka nezajímala tak, jako to okolo. Byla to doba plná mejdanů, alkoholu a marihuany," vzpomíná zakládající člen J. A. R. Roman Holý. Já sám měl donedávna "Frtku" spojenou hlavně s rapmetalovým 'Špinavým džobem', či podobně tvrdou 'Čert včera vyletěl'. Dnes zjišťuji, že je na ní i spousta hrubýho 'čistýho' funky. "To jsem hráli už dávno předtím, než vznikli J. A. R. Funk tam byl vždycky, jen nás pak bavilo míchat ho ještě s bigbítem, kterej máme rádi dodnes. Protože jsme se ale od tý doby dost hudebně vyvinuli, a protože jsou tam písničky dost programovaný, z první desky dnes na koncertech hrajeme 'No Money' a občas 'Špinavej džob'."
    V začátcích se s tím Jaři moc nemazlili a sprostými slovy nešetřili. Na albu jim je ale tehdy firma, která se bála problémů, skoro všechny vypípala. A jak by to s vulgarismy bylo dnes? Pípali by i na Sony Music Bonton? "Stoprocentně ne. Dnes máme úplně jiný postavení, ale hlavně už bysme ani takový blbosti nedělali. Chci oslovit spíš jinýma věcma, než že budu někde vykřikovat 'kunda, kunda, píča'. To už nehrozí…" tvrdí Roman. A těžko už taky kdy v písničce použijí kytarový riff tak, jak si ho na debutu do 'Špinavýho džobu' půjčili od Katapultu. "Říha byl tenkrát z hraní Mirka Chyšky úplně nadšenej. Katapult ve studiu zní příšerně, ale když Olda přišel a pustili jsme mu to, prohlásil že je to skvělý, hotovej masakr. Proto taky hrál i v klipu, kterej teď firma spolu s dvěma dalšíma přidala na reedici našich prvních dvou desek. "Frtka' už mi dnes zní příšerně, ale spousta lidí s ní třeba vyrůstala a tak na ni nedají dopustit," vysvětluje Holý.
    Zatímco na "Frtku!" si J. A. R. nakradli nápady a kousky muzik i zpěvů od Abby, Black Sabbath, Hendrixe či Kiss, na druhé desce "Mydli to!" už se čerpalo z domácích zdrojů. Hned dvakrát se nechali inspirovat seriálovým chvalozpěvem na SNB a STB 30 případů mjr. Zemana ('Bitch boží' a 'Studna') a v duchu dobrých tradic dětské TV zábavy nezapomněli ani na 'Piškvorkáře'. Na koncertech už dnes z dvojky rádi hrají jen titulní 'Mydli to!', která i po těch letech živě 'funguje' (a funkuje). Do loňska hráli i 'Knihovničku' (s refrénem "Stloukám si knihovničku motorovou pilou, na kusy tě rozsekám a potom tvoji milou…"), kterou Roman nenávidí. I přesto, že pro ni tenkrát s Mirkem Chyžkou na chalupě vymysleli muziku, a na desce je skvěle nahraná. "Někdy se prostě stane, že tě na koncertě něco hrozně, nebo třeba jen trochu sere. Jsme lidi, nejsme žádný roboti," vysvětluje Roman.
    J. A. R. na rok 2001 plánují natočení novinky a hraní, Romanova druhá hlavní kapela Monkey Business chce vyjet ven, natočit dva klipy k prvnímu albu a udělat druhou desku. Takže aniž by to kdo původně čekal, obě party si začínají 'totálně lézt do zelí'. Ne rivalitou, ale tím, že mají dost stejné publikum "a dát v jednom roce energii do dvou desek je docela nemožný. S klukama z J. A. R. jsme se dohodli, že uděláme nové album, ale Monkey Business taky potřebují, aby jim na podzim 2001 vyšla deska. Vůbec mi není jasný, jak to vyřešíme," uzavírá Roman Holý.

TV KOUTEK - TV KOUTEK
CHABAŘOVICE FEST 7.
NOVÁ BYSTŘÍLNA
Zapomenutý generál Eduard Kadlec
Rozhovor s lékařem
CYKLOTOUR
Roman Holý vzpomíná

Archiv:

 

RADEK STRNAD

Copyright © 2001 KK & UKP'98