Kulturní měsíčník města Ústí nad Labem a jeho okolí
    NOVÉ ÚSTECKÉ PŘEHLEDY

    Jste návštěvník

Pravidelné rubriky
BYLO, JE či BUDE... to TAK I.

 • úvodník
 • program - obsah
 • pozvánka do kina
 • bylo, je či bude...I.
 • bylo, je či bude...II.

 • primátoři
 • hvězdné okénko

 • káráme & chválíme
 • ústecké hospody
 • teplické hospody
 • státní vědecká knihovna
 • demo recenze
 • nová bystřílna
 • říjárna
 • zoo
 • kontakty
 • odkazy
 • podporují nás
 • návštěvní kniha


   

 

Kulturní obzor Litoměřicka

Ústí nad Labem

novinky z kultury na severu Čech 

HOKEJ V ÚSTÍ N. L.

¨ Každoročně se pořádá začátkem července v Roudnici n. L. MEMORIAL AIR SHOW. Letos jsem tam i já zavítal, společně s mýtickým panem Rufertem, bratrem věhlasného ústeckého zlatníka. Mohu jen říci, že i má družka, jež obvykle nemá k letadlům nějak vyhraněný vztah, byla velmi nadšena. Zájemci zde mohli vidět repliky strojů z první světové války, skutečné stroje z války druhé, jenom moderny tam mohlo být více. Snad příště bude, ale určitě tuto akci doporučuji. (neu)
¨ Rekapitulace pěti ročníků MEMORIAL AIR SHOW (1991, 1993, 1995, 1997 a 1999) - V České republice největší letecké dny konané pod záštitou prezidenta republiky pana Václava Havla, který se dvou ročníků osobně zúčastnil. Při prvním ročníku byli morálně rehabilitováni piloti RAF před veřejností a v posledním ročníku 20. století byla těmto pilotům na roudnickém letišti odhalena pamětní deska. Kdo se minulých ročníků zúčastnil? Státy: SK, DK, D, NL, USA, CH, F, PL, B, I, S, A, H, GB (Skotsko, Anglie). Osobnosti: V. Havel, P. Pithart, J. Stráský, I. Medek, L. Dobrovský, V. Dlouhý, P. Moss, V. Budínský, J. Nezval, J. Vyčítal, J. A. Náhlovský, P. Novotný, M. Kocáb, O. Kaiser, M. Dejdar, J. Jágr, M. Navrátilová, P. Nárožný, L. Mrkvička, J. Laufer, M. Štěpánek, J. Suchý, J. Schmitzer, piloti RAF a další význ. hosté. Letouny: Spitfire Westland Lysander OH-58D Warrior, Mustang Miles Magister Mi - 24, Catalina PO-2 Kukuruznik Chinook HC 1, Avenger DH.82 A Tiger Moth UH-60A Blackhawk, Harvard T-66 Texan AOP.V.Auster AH-58D Apache, Boeing Stearman T-28 B, Trojan A-10 Thunderbolt, Kittyhawk C-11 F-16 Falcon, FM-2 Wildcat F4U-4 Corsair Harrier, B-25 Mitchell Grumman G-44A Widgeon Storch, DC-3 Dakota Vittman Taiwind W8 Jet Provost, Tipsy Niper T-66 Bolkow MB - 105 Yak 18, Piper L-4 UH-60A Blackhawk Dragon Fly, L-39A AH-58D Apache Dornier, Mig - 21 Caiowa, Mig - 29 Eurocope 415 CD, Hurricane L - 29, B-17 Flying, Fortress Su - 25, P-47 Thunderbolt Mi - 17. www.airshow2001.cz/
¨ Milí PŘÁTELÉ VÁŽNÉ HUDBY, skončil čas dovolených, objevily se neklamné podzimní příznaky a tak jediné, co nás v ten nevlídný čas může potěšit, je zahájení nové hudební sezóny v našem městě Ústí, a také v Teplicích. Tam byla zahájena již 20. září koncertem Beethovenova festivalu, účinkoval Symfonický orchestr českého rozhlasu v Praze a monacká princezna Caroline Marat pod taktovku dirigenta Charlese Olivieri-Munroa. Na programu byly skladby Richarda Strausse (Don Juan), Camilly Saint-Saense (Klavírní koncert č. 4) a Beethovenova Osudová. Dále budou následovat dvě programové řady abonentních koncertů. V každé je 8 koncertů se Severočeskou filharmonií a jejími světovými sólisty. O tyto koncerty je neobyčejný zájem. Organizaci kolem vstupenek a dopravy se obětavě věnuje ing. Josef Vlk. V našem městě je připraveno 8 komorních koncertů s předními českými interprety. K zahájení dojde již 11. října, výše zmíněný orchestr bude opět dirigovat Charles Munroe a se sólistou V. Hudečkem na housle přednesou skladby M. I. Glinky, M. Ravela, A. Dvořáka, P. Sarasateho a N. Rimského-Korsakova. Příjemné hudební zážitky Vám za klub přátel vážné hudby přeje Mgr. M. Peterková.
¨ TA DÍVKA S KORNOUTEM plným sladkostí už je dnes babičkou prvňáčka Pepíčka Korbela, jehož snímek z první cesty do školy se objevil zkraje září v Blesku. Tenkrát, v roce 1959, ale šla slavnostně do své první třídy v Zelené škole v ústecké Pivovarské ulici šestiletá Marta Michlerová; jeden by ani neřek, že už je to dlouhých 42 let… (eks)
¨ JAZZ/BLUES FESTIVAL nabídne HVĚZDY! Protože podrobný program Mezinárodního jazz + blues festivalu Ústí 01 najdete na jiném místě Přehledů, mohu se zde věnovat jen jeho hvězdám. Je-li Christian Rover označován za vynikajícího evropského kytaristu, pak je česká jazzová špička v jeho doprovodu jen dalším podpořením jeho kvalit. Výčet jeho úspěchů, spolupracovníků a spoluhráčů by zabral spoustu místa, takže si o něm radši přečtěte sami na www.christianrover.de. A určitě tohoto talentovaného super muzikanta a skvělého kytarového virtuóza v Nároďáku nepropaste! Stejná škoda by ale byla přijít o koncert našeho starého známého bubeníka a percussionisty Jozefa Dodo Šošoky, který na festivalu uvede amerického černošského saxofonistu a zpěváka Monty Waterse. Ten začínal v rhythm and blues bandech s B. B. Kingem, Jamesem Brownem či Little Richardem, ale spolupracoval též s Milesem Davisem, Johnem Coltranem či Dexterem Gordonem. Hvězdou první jazzové velikosti je ovšem dnes i další chlouba letošního festivalu, polský saxofonista a skladatel Zbigniew Namyslowski. I on je v evropském jazzu považován za celebritu hodnou zájmu, což ostatně dosvědčují i jeho alba. Jen do roku 1991 jich natočil rovných 20! Podobný údaj mi sice v případě US zpěváka Eba Davise chybí, ale jinak toho o něm vím hodně. Narodil se r. 1945 v arkansaském Elaine, vyrůstal ovšem v jednom z hlavních bluesových center Memphisu, kde přičichl k tehdy modernímu 'soul-blues' zejména v podání Bobbyho Blanda a Parkera Jr., kteří se stali jeho hlavními vzory. 'Ve čtrnácti jsem se začal učit na kytaru, ale jak jsem chodil po klubech, viděl jsem, že žádného instrumentalistu holky neobdivují tolik jako sólové zpěváky. A tak jsem kytaru odložil a stal se frontmanem - kvůli holkám', vysvětluje Davis typicky pobluesmansku svou muzikantskou specializaci a dodává: 'Pak jsem to ještě zkoušel s harmonikou. Chtěl jsem hrát jako Junior Parker, učil jsem se jeho party frázi za frází, ale nešlo mi to. Po jednom jeho zvlášť vydařeném koncertu na Beale Street jsem šel na most a svoje harmoniky vysypal do Mississippi.' Říká zajímavý chlapík. V koncertním repertoáru má kromě řady vlastních písniček i osvědčené bluesové standardy typu Sweet Home Chicago či Caledonia. Eba na festivalu doprovodí pražská skupina JK and Groove mladého hráče na elektrické varhany Jana Kořínka. A tak bychom dál mohli popisovat třeba životní osudy baskytaristy Eberharta Webera a pak se ho třeba zeptat na Kate Bush, či jeho neobvyklý nástroj. Ale co - uvidíte sami! A mnohoslibně zní i pozvánka na koncert v současnosti nejuznávanějšího českého 'sladkého' kytaristy Romana Pokorného s Blue Box Heroes. O jeho nahrávkách se mluví v superlativech, o koncertech pak ještě mnohem lépe. Copak asi po festivalu budeme říkat MY! (eks)
¨ Jsem člověk, který do kina chodí asi tak jednou za rok či za dva. Přesto jsem neodolal možnosti navštívit nový americký film Pearl Harbor, už jenom proto, že se právě v den tohoto útoku na Spojené státy narodila má stařičká matka (také už nejsem žádný mladík). K návštěvě filmu jsem zvolil, po zralé úvaze, kino Hraničář v Ústí, a to zejména proto, že v tomto pohotovém kině film promítali jako první v kraji. Na cestu jsem sebou přibral pana Michala Ruferta, br. zn. ú. zl. a společně, vybaveni po US způsobu popcornem, jsme se vrhli do víru událostí. Film je to velmi pěkně udělaný, realisticky ztvárněný a ani pro Američany nezbytný milostný příběh, kvůli němuž ovšem se na tento nechodí, nepůsobí rušivě, ale je pouze neškodnou součástí celého eposu. V prostředí kina Hraničář jsem film prožil opravdu v celé jeho působivosti, jenom bych chtěl mírně napomenout za mnou sedícího cikána - samotáře, který během scény hlavního útoku na námořní základnu, zhruba každých deset sekund prohlásil: 'Ty vole!!' (neu)
¨ Výstava 80 LET SKAUTINGU v Ústí n. L. proběhla od 3. do 8. září 01 v Galerii Albis. Pečlivě ji připravil Junák - svaz skautů a skautek ČR v Ústí n. L. Škoda, že trvala tak krátce, ale zájemci si ji určitě ujít nenechali. Na výstavě bylo možné se začíst do historie skautingu na Ústecku od r. 1920, kdy se rozhodli sokolští dorostenci z krásnobřezenské jednoty založit první oddíly. Stalo se roku 1921. Bylo by zajímavé, kdyby celá historie ústeckého skautingu vyšla i knižně. Skauting to neměl na Ústecku ani v celé ČR jednoduché, svou činnost s mladými zahajoval několikrát. Vždy se ale našli nadšenci, kteří se mladým lidem věnují a předávají jim ty nejkrásnější životní zásady, bez nichž se čestní lidé v praktickém životě neobejdou. Jedním z nich je vedoucí 2. oddílu Václav Macek - Kamzík, který mi o skautské činnosti v našem městě poskytl množství informací. Každý oddílový vedoucí se obětavě a s nadšením věnuje dětem, aby se dostaly do přírody, sžily se s ní formou her a sportovní činností a tím se vlastně připravuje do života. S ukončením letních táborů začal nový trampský rok, a tak nastala další možnost pro nováčky vydat se po skautské stezce. Co může být krásnějšího?! Právě tato výstava shromáždila řadu podnětů. Vedle historie jsme se mohli seznámit s osudy některých skautů, kteří celý život věnovali skautským myšlenkám, např. spisovatel a redaktor časopisu Junák Jaroslav Novák. Vedl 5. oddíl vodních skautů. V Ústí žil od r. 1954 do své smrti v r. 1965. Dlouholetou vedoucí dívčího oddílu byla paní Helena Borská - Jitřenka, jejíž vyprávění na vernisáži a další informace byly součástí výstavy. Bohatou činnost skautů v Ústí také sleduje jedna z prvních členek jednoho z prvních skautských oddílů - sestra Jiřina Hanaeurová, patřící mezi ústecké zakladatelky skautingu. Pomoc a rady při výstavách a jiné činnosti od old skautů a skautek jsou neocenitelné. Samozřejmě na výstavě nechyběly oddílové časopisy, kroniky, táborový denník 16letého skauta J. Wolkera, fotografie z letních táborů, nádherný dvoumetrový totem z r. 1933, dřevěný kufr používaný skauty na cestách za poznáním, skautský kroj, portrét bratra A. B. Svojsíka a každý se zde mohl seznámit s 10ti skautskými zákony - slibem skautů. Byly představeny různé oddíly i se svou činností, na Ústecku jich je ve dvou střediscích osm. V r. 1968 měli skauti s lesní správou patronaci nad Tiskými stěnami, kde postavili zábrany, ukazatele směru atd. V r. 1997 pomáhali při povodních na Moravě a 1. oddíl dívek získal diplom v soutěži o nejkrásnější Betlém 21. 12. 01 na výstavě v kostele sv. Vojtěcha. Výstava skončila, ale činnost skautů pokračuje. Nic nikomu nebrání, aby se stal správným klukem nebo děvčetem. Informace na tel. číslech 0603-465 291 (1. oddíl, bratr Důče), 0606-617 959 (2. oddíl, bratr Kamzík) a 0604-382 404 (23. oddíl, bratr Josefo). Nejnovější zprávy naleznete také v zasklené vitríně na Masarykově třídě č. 53. Mgr. Marie Peterková
¨ Nikdy nekončící show! Skvělá zábava spojená s tancem! Záplava dobré pohody a vynikající muziky! To je vystoupení kapely MM TOP. Skupina byla založena v roce 2000 dvěma kytaristy hrajícími do té doby většinou v různých country kapelách. Repertoár tvoří z velké části známé české i zahraniční skladby (Lucie, Olympic, Katapult, Petr Novák, Žlutý pes), ale také vlastní muzika. Po sestavení základního repertoiru se orientuje na vlastní skladby s ambicemi na festivalové produkce a posléze klubová vystoupení. Vystupuje na akcích všeho druhu počínaje tanečními zábavami přes barovou produkci až po svatby. Přes minimální obsazení kapely zaručuje dokonalé zvládnutí vlastních i převzatých skladeb. Má nízké náklady a je tedy velmi žádanou skupinou pro pořádání produkcí i menšího rozsahu. Bližší informace je možno získat na internetové prezentaci kapely nebo telefonicky (NABÍDKA - komplexní zajištění taneční zábavy po hudební stránce včetně moderování, vystoupení na jakékoliv kulturní a společenské události, možnost vlastního ozvučení (standardně 2x400 W, po dohodě vyšší), možnost zaslání demosnímku na CD nebo MC). KONTAKT: Milan Volf - manažer (Litoměřická 212/103, 405 01 Děčín III, tel.: 0602-162 272, 0412/572 520 kanc., 0412/513 545 domů, e-mail: mmtop@zde.cz, http://mmtop.zde.cz) Milan Volf (m.volf@volny.cz)

 


Copyright © 2001 KK & UKP'98