úvodník 
  program - obsah 
  bylo, je či bude...I. 
  bylo, je či bude...II. 
  primátoři 
  hvězdné okénko 
  káráme & chválíme I.  
  státní vědecká knihovna
  
nová bystřílna 
  ústecké hospody 
  teplické hospody 
  zoo 
  demo recenze
  kontakty 
  odkazy 
  podporují nás 
  návštěvní kniha

 
   

Jste

návštěvník

Kde natankovat
v Ústí n. L.?

novinky z kultury na severu Čech

HOKEJ V ÚSTÍ N. L.

Ústí nad Labem - aktuální zpravodajství

KULTURNÍ OBZOR - informační servis o kultuře na Litoměřicku

Počasí v Ústí n. L.

NAŠE MĚSTO, JEHO PRIMÁTOŘI

A VÝZNAČNÉ OSOBNOSTI - XLV.

   Několik dat ze šedesátých let minulého století: město Ústí nad Labem mělo v roce 1960 sedmdesát tisíc obyvatel. K 1. lednu 1965 byla dokončena první část nové silnice z Ústí do Telnice. V listopadu 1965 se podařilo lyžařskému klubu vyrobit v lyžařském středisku v Zadní Telnici první umělý sníh v socialistických státech. Vyráběl se dle tehdejších zvyklostí 'na kolenou' lyžařských nadšenců v čele s Ing. Jiřím Šosvaldem. 1. 7. 1966 byl odstřelen evangelický kostel na Střekově u lázní Dr. Vrbenského, stavba z roku 1907 financována továrníkem Schichtem. Zase zmizel jeden kostel, oddechli si soudruzi. Vedoucím odstřelu byl Konstantin Hempel. 7. 9. 1966 byla zlikvidována 181,5 m vysoká televizní věž na Bukové hoře. Stavěla se dva roky, stála 10 mil. Kčs. Likvidace věže po požáru přišla na 19 mil. Kčs. 7. 5. 1968 byl veřejnosti předán interhotel Bohemia pro 365 hostů (stavěn od roku 1964). V roce 1968 byl do Prahy z Ústí n. L. dodán základní kámen pro Národní divadlo od ústeckého výtvarníka Emila Solaříka - vlastně dodatečně po dlouhých letech, protože v době vlasteneckého nadšení pro původní výstavbu Národního divadla byl u nás německý živel, který podobnou českou národní stavbu nebral na vědomí.
   Autor základního kamene ND Emil Solařík se narodil 27. 10. 1921 v Rožnově pod Radhoštěm v rodině malíře keramiky. Absolvoval učitelský ústav ve Valašském Meziříčí a Školu umění ve Zlíně. Jeho spolužákem byl známý karlovarský sochař Karel Kuneš. Jako 21. ročník byl totálně nasazen. Těžce onemocněl a následky choroby nesl celý život. Studia dokončil v roce 1949 na Vysoké škole umělecko-průmyslové u prof. K. Dvořáka. Do Ústí přišel v roce 1947 za manželkou. Byl zakládající člen severočeské pobočky Svazu výtvarných umělců. Několik let vedl výtvarný kroužek dětí v Domě kultury. Z větších prací se zachovala socha Rudoarmějce před lovosickým zámkem a v Městských sadech v Ústí n. L. Pokračující choroba ho donutila věnovat se drobnějším plastikám, linorytům, odznakům, čestným uznáním a plakátům. Tvořil i šperky a něžné pastely. 24. 5. 1970 jeho choré srdce dotlouklo.
Předsedou Městského národního výboru v době od 12. 4. 1967 do 17. 4. 1968 byl Josef Klaban. Narodil se 7. 1. 1918 v Dětenicích u Jičína. Vyučil se strojním zámečníkem. V padesátých letech byl funkcionářem KSČ, v šedesátých letech předsedou MěNV a 12. 4. jeho předsedou. pro své dogmatické komunistické názory byl plenárním zasedáním v roce 1968 z funkce odvolán. Helena Borská


K

Archiv:


 


Copyright © 2001 KK & UKP'98