úvodník
program - obsah
bylo, je či bude...
pozvánka do kina
primátoři
komunitní nadace UL
hvězdné okénko
nad dopisy čtenářů
náš tip na výlet
zoo
ústecké hospody
rozhovor
státní vědecká knihovna
náš Egytp
demo recenze
činoherní studio
naše soutěž
vaříme s jirkou
různé
kontakty

 

aneb "CO MOŽNÁ JEŠTĚ NEVÍTE - II"
aaV prvním díle mé poradenské služby pro všechny KUCHYŇSKÉ KUTILY jsem pro Vás odstartoval celou sérii PRAKTICKÝCH RAD. Jestli jste se již stihli některými dokonce i ŘÍDIT a konečný efekt Vás v něčem trochu ZKLAMAL, tak se jako na potvoru jednalo o rady, které jsou prozatím ve STÁDIU VÝVOJE. Dnes proto raději přikročím k naprosto OSVĚDČENÝM a po věky VYZKOUŠENÝM. Hned při první z nich mi dáte zcela jistě za pravdu, že je to TUTOVKA.
aaKdyž nechceme, aby nám párky při vaření PRASKALY, tak je NEVAŘÍME a spolykáme je STUDENÉ. Brambory skladujeme ve sklepě na DŘEVĚNÝCH lískách, aby se daly PROHLÍŽET. V UMĚLOHMOTNÝCH přepravkách se na ně TOTIŽ nedá vůbec KOUKAT! Při rozklepávání vajec nad pánví nejprve odstraníme ze skořápek zbytky SLEPIČINCŮ s přilepenými PEŘÍČKY, aby se např. nějaké ORIENTÁLNÍ jídlo nezměnilo v typický STAROČESKÝ recept. MOUČNÝCH červů ze starší mouky se zbavíme tak, že mouku VYSYPEME do odpadků a koupíme mouku ČERSTVOU (i když bez PROTEINŮ). NAMRZLÉ brambory poznáme nejen podle NAMRZLÉHO zelináře, ale i podle toho, že při rýpnutí necítíme ODPOR. Proto do nich raději NERÝPEME a jejich případnou sladkost 'PŘEBIJEME' přidáním více SOLI. Česnek neskladujeme v blízkosti TERÁRIA, aby se do něj nepustilo nějaké HÁĎÁTKO. Nafouknou-li se nám starší konzervy ('bombírování'), PROVRTÁME je z boku vrtákem o průměru 1 mm a pomocí čelistí svěráku jim vrátíme PŮVODNÍ TVAR. Vyvrtaný otvor ještě před lisováním ZALETUJEME a svár (nesmí být 'HOUSENKOVÝ'!) potřeme citrónem. Vytvoří-li se na mléce ŠKRALOUP, což je velmi ODPORNÉ, tak mléko už raději nikdy NEPIJEME, protože by se situace mohla OPAKOVAT. A NÉMLICH to samé je to s TVAROHEM, což není nic jiného, než vydojená VEMENNÁ SRAŽENINA. Smažený sýr obalený ručně v TROJOBALU (strojově pak ve STROJOBALU) smažíme pouze v ČASOVÉ TÍSNI, aby se 'NETÁHL'. Chléb a knedlíky nekrájíme NOŽEM, ale NITÍ. Kdybychom je totiž STLAČILI, nebyly by tak KYPRÉ. Měkké těsto 'ROZVALUJEME' LAHVÍ od mléka, v krajním případě KRABICÍ (musíme pak podsypávat!). Sněhové těsto nenecháváme STÁT (řídne), ale POLOŽÍME jej na bok (houstne). Na pečení bábovky nepoužíváme KERAMICKOU formu, abychom rozpoznali, že už je bábovka VYKLOPENÁ. Nádoby s porušeným smaltem NEVYHAZUJEME a používáme je k pečení koláčů, franc. brambor nebo k opékání knedlíků s vejci - smaltované lupínky se paralyzují ZAOBALENÍM do těsta. Cibuli nestrouháme na PLECHOVÉM struhadle a ani ji NEMELEME v masovém strojku - stykem s kovem TOTIŽ ZAHOŘKNE. Česnekový zápach z úst ničím NEZAHÁNÍME, nýbrž přesvědčíme partnera(ku) o tom, že to tak MÁ BÝT! Nepřistoupí-li na tuto variantu, pak se uchýlíme k ODLIŠNÝM sex. praktikám (důtky, nirvána apod.) a nebo raději tento NEZDRAVÝ a NEUPŘÍMNÝ vztah RADIKÁLNĚ ukončíme. Ptáky škubeme od OCASU k HLAVĚ. Ptáky 'odleželé' pak škubeme opatrně PÉRA po PÉRU, abychom nepotrhali kůžičku. Drůbež 'vyháčkujeme' ihned po zabití a to tak, že pletací jehlicí s háčkem na konci zavedeme ŘITNÍ SONDU a po zachycení střeva jej dvěma prsty namočenými v kys. mléce (sterilizace) povytáhneme a odřízneme.
aa Maso pak tvoří samostatnou kapitolu. Všudypřítomné masařky NEZABÍJÍME plácačkou přímo na syrovém mase, ale v klidu vyčkáme, až do něj PORODÍ. Poté špičkou ostrého nože krouživým pohybem VYŘÍZNEME rodící se zhoubné nádorové ložisko, které hodíme kočce nebo slepicím. Na zmíněnou MASAŘKU pak neprodleně nasadíme PAVOUKA. SPÁLENÉ kousky masa po pečení vyřazujeme a házíme je SOUSEDOVIC psovi. Maso porcujeme přes VLÁKNO, na což postačí vyvařená PLENA nebo 'nejetý' KAPESNÍK. MINUTKY před úpravou nesolíme, protože maso TOTIŽ na povrchu VLHNE a tuk pak stříká na HODINKY. Meleme-li maso na HAŠI, přidáme špetku MARJÁNKY. Do UDUŠENÉHO masa zásadně NEPÍCHÁME - vytékala by z něj zbytečně ŠŤÁVIČKA.
aa A tak bychom přátelé mohli pokračovat do nekonečna a já přeci nemám VŮBEC ZAPOTŘEBÍ zase poslouchat takové ty ZÁVISTIVÉ řeči mých kolegů, že to mám ZASE DLOUHÝ apod. Ale příště už si raději zase něco KONKRÉTNÍHO uklohníme, aby nás nepřešla CHUŤ NA VAŘENÍ..

 
J. B. Š
 


Copyright © 2000 KK & UKP'98