úvodník
program - obsah
bylo, je či bude..
pozvánka do kina
primátoři
komunitní nadace UL
hvězdné okénko
nad dopisy čtenářů
náš tip na výlet
zoo
ústecké hospody
rozhovor
státní vědecká knihovna
náš Egytp
demo recenze
činoherní studio
naše soutěž
vaříme s jirkou
různé
kontakty

 

 

"Náš" Egypt již podeváté:
V Philae jako v černém Mostě
aaOd nedokončeného obelisku královny Hatšepsut, o němž tu byla řeč loni, jsme z Asuánu zamířili k jednomu z nejkrásnějších egyptských chrámů - na ostrov Philae. Cestou jsme míjeli rušné a pestré bazary se vším na co si vzpomenete, sluncem rozpálené chudinské čtvrti se střechami ze slámy či hlíny i bez střech (k čemu, když tu skoro neprší?) i rozsáhlou luxusní růžovou vojenskou Nemocnici presidenta Husni Mubaraka v sousedství kamenitých hřbitovů. Opravdu hezký výhled pro nemocné.
aa Před naloděním na malý otevřený výletní motorový člun bylo třeba projít kordonem neodbytných prodejců vychlazené pitné vody, filmů do fotoaparátů či malých, v Nilu dosud žijících krokodýlů. Byla to taková malá, roztomilá zelenohnědá sušená miminka se zoubky jako pilky, ale my docenili právě jen prodavače pití. Chvála jim. Cestou jsme si ještě z dálky stačili prohlédnout starou asuánskou hráz obrovského jezera, dnes pojmenovaného podle socialistického prezidenta Násira. V r. 1901 ji postavili Britové, ale k úplné regulaci Nilu nestačila. Proto Egypťané v r. 1972 dokončili Velkou asuánskou přehradu, díky níž dnes dolnímu Egyptu záplavy nehrozí.
aa Ještě před zatopením tak rozsáhlého území ale bylo třeba, podobně jako v době nedávné kvůli těžbě uhlí v Mostě, ohrožený komplex několika nádherných chrámů přemístit do bezpečí. K tomu se nejlépe hodil ostrov Agilkia (dnešní Philae). Pod záštitou UNESCO a díky Egyptsko-italskému konsorciu bylo vše změřeno, vyčištěno a rozebráno na caa třicet sedm tisíc kusů. Každý byl popsán, očíslován a o 300 metrů dál o něco výš znovu složen do původního stavu. Práce probíhaly od r. 1972 až do l. p. 1980, ale ta dřina a piplačka se vyplatila. Největší chloubou ostrova Philae je v časech Krista vzkvétající impozantní Velký chrám bohyně Esety (Isis), matky nejdůležitějšího hodného egyptského boha Hora. Nedaleko něj se tyčí chrám boha Arsenufise, kterého Egypťané uctívali právě jen ZDE - a bůhví proč. Za zmínku stojí i svatostánek Harendotisův a Trajánův kiosek na východní straně. Coby kamenem dohodil najdete ovšem majestátný chrám bohyně oblohy s hlavou krávy - Háthor. V kompetenci měla krásu a lásku, chránila ženy, hudbu a mrtvé. Fajn kombinace, ne? Právě Hátořin 'kostelíček' pak tvoří jednu z v(d)ěčných kulis pro divadlo vskutku působivé - noční představení Světla a zvuku. Ani zde nám však tato show - stejně jako u pyramid v Gíze - nebyla dána spatřit. Ti bohové!

Foto: Lenka Škarvadová + Popis k foto: Vedle Egyptských bohů si připadáte tááákhle malinký…a v Philae je to obzvlášť patrné.

 
Lenka Škarvadová a Radek Strnad
 


Copyright © 2000 KK & UKP'98