úvodník
program - obsah
bylo, je či bude...
kino
primátoři
komunitní nadace UL
hvězdné okénko
nad dopisy čtenářů
náš tip na výlet
zoo
chválíme & káráme
ústecké hospody
rozhovor
státní vědecká knihovna
demo recenze

činoherní studio
naše soutěž
vaříme s jirkou
různé
kontakty
odkazy

 

STAVÍME NA ČAJ
   V předcházejícím receptáři jsme si postavili na KAFE. Dnes si popíšeme daleko starší a úplně odlišnou recepturu, která je opředena všemožnými mýty a bájemi. Jedná se o lehčí nenávykovou drogu - ČAJ. S kafem má společného pouze to, že se na oba dva druhy těchto nápojů musí STAVĚT. Bez tohoto STAVĚNÍ by se zkrátka připravit nedaly. Snad právě proto se používá při zvaní na návštěvu zdvořilostní zaklínadlo STAVTE SE NA... Nejprve si ale o čaji krátce popovídáme.
    Jsou tři základní druhy tohoto nápoje. Za prvé je to čaj TEPLÝ, ten vzniká z čaje VAŘÍCÍHO a za druhé je to čaj STUDENÝ, ten vzniká tím, že necháme teplý čaj vychladnout, aniž bychom pro to hnuli jenom prstem. Chce to jen udělat si trochu času (nebo kafe) a v klidu vyčkat na jeho přeměnu.
    Druhé základní rozdělení čaje je na čaj ČERNÝ a OVOCNÝ. Někteří lidé však nerozdělují čaj na ŽÁDNÉ druhy. Když se jich někdo optá "a jaký si dáte?", tak řeknou - ČAJ. Pro ně je to prostě jen a jen ČAJ. Všemožní výrobci čaje se totiž stále snaží vnutit konzumentům názor, že existují stovky druhů čaje, což pochopitelně NENÍ PRAVDA. Jestli je čaj čínský, indický, cejlonský, zelený nebo modrý, tak je to pořád jenom ČAJ. V každé zemi si prostě pěstují TEN SVŮJ čaj. U nás je nejznámější PIGI a KLUB (v poslední době i JEMČA). Všemožné ovocné aromatizované hybridy 'čaje', vyráběné v chemických laboratořích, jdou sice dobře na odbyt, ale nemají s čajem jako takovým VŮBEC NIC společného! Vhodným příměrem je např. SÓJOVÉ MASO. Takové maso také vůbec neexistuje. Na zvíře ze sójového masa nenarazíte NIKDE.
    Třetím základním druhem je čaj SYPANÝ a čaj PORCOVANÝ. Mezi těmito dvěma druhy však již není nějakého markantního rozdílu, pouze v jeho kvantitě. Ten kdo je zvyklý na svojí každodenní dávku, tak používá zásadně čaj PORCOVANÝ a pokud si na něj trochu více zvykne, tak postupně přechází na SYPANÝ, kterého si může nasypat kolik chce (MAGORÁK). A nyní již k samotné přípravě ČAJE.
    Stejně jako pro kafe, tak je i pro čaj nutno použít VODU. Podle toho kolik lidí chce čaj, tak podle toho dáme vařit i dostatečné množství vody. Kdo ještě nedokáže nebo zas až tak dobře nezná svou konvici na vaření, tak si napřed tuto studenou vodu nalije do připravených hrníčků (ještě bez čaje!) a pak jí z těchto hrníčků slije do konvice. K tomuto základnímu množství vody přidá ještě tak půl šálku navíc, aby se při vaření vody dostatečně vykompenzovaly ztráty, způsobené při jejím delším vaření. K tomu však dochází pouze zřídka, protože když začne konvice pískat, tak má každý NORMÁLNÍ člověk sto chutí jí vzít a prohodit jí zavřeným kuchyňským oknem. Lidé sice vymýšlejí kdejaké technické hovadiny, ale nikdo si ještě nedal práci s tím, aby se vyrobila NEPÍSKAVÁ konvice. Hlavně, že mají NEREZOVOU. Ale zpět.
    Do šálku(ů) zatím umístíme náš čaj. V případě toho sypaného jej vysypeme do sítka. Vřele doporučuji sítko z umělé hmoty a ne z přírodních materiálů, jaké nám nabízí např. asijský trh. Nikdy nevíme jaká nemoc se může v těchto rákosech nebo bambusech skrývat. Vařící vodu pak přes sítko přelijeme a necháme vodu čajem zbarvit. Máme-li rádi silnější čaj, tak musí být voda tmavší a naopak. Pro děti doporučujeme pouze světlejší OKR. Použitý čaj nikdy nevyhazujeme a používáme jej i pro další STAVĚNÍ, dokud alespoň ještě trochu BARVÍ.
    Závěrem bych chtěl říci, že pokud si časem k čaji najdeme cestu a více k němu PŘIČICHNEME, tak se nám stejně jako pes stane věrným společníkem. Oproti kafi má ještě tu výhodu, že se u něj NEMUSÍ kouřit a nezanechává po sobě ten odporný LÓGR. Jsme-li intelektuálové, tak stejně jako u kafe NESLADÍME!

   Příště už se zase něčeho najíme.

 
 


Copyright © 2000 KK & UKP'98